توصیه‌هایی برای سفر با قطار [رپرتاژ آگهی]

توصیه‌هایی برای سفر با قطار

 

این روزها، قطار تبدیل به یکی از پرطرفدارترین وسیله‌های نقلیه سفری شده است. اگر شما هم به دنبال سفری مطمئن هستید، احتمالاً به سفر با قطار فکر کرده اید. خستگی در قطار کمتر است، فرصت برای انجام کارهای شخصی بیشتر است، حریم شخصی بیشتر حفظ می‌شود و… نکته‌های دیگری که حتماً می‌دانید. اما هر وسیله ای، همان قدر که مزایا دارد، می‌تواند نگرانی‌هایی هم داشته باشد. سفر با قطار هم از این قاعده مستثنی نیست. همین قدر که بدانیم، همه قطارها شبیه به هم نیستند، کافی است. در بین لیست قطارها، چند نوع مختلف وجود دارد که هنگام خرید بلیط قطار باید آن را رعایت کنید. در این یادداشت قصد داریم که نگرش‌های متفاوت برای سفر با قطار، نیازمندی‌ها و توصیه‌های لازم را با هم بررسی کنیم.

 

تعیین کردن مقصد

مراکز استان‌های زیادی هستند که سفر با قطار به آنها ممکن نیست. از جمله یاسوج، شهرکرد، بوشهر، اردبیل و…. اما شهرهای نزدیک به آنها ممکن است بلیط قطار داشته باشند. بنابراین اولین توصیه این است که شهر مقصد شما، ایستگاه قطار داشته باشد. یا زمانی به شهر مقصد برسید که برای ادامه مسیر فرصت کافی داشته باشید. به عنوان مثال، ساعتی از نیمه شب به مقصد نرسید که بعداً برای پیدا کردن وسیله نقلیه دیگر، دچار مشکل بشوید!

 

خرید بلیط قطار زودتر از موعد

 

توصیه‌هایی برای سفر با قطار

 

مسیرهای پرتردد، از جمله تهران-مشهد، همیشه با کمبود جا مواجه است. رفتن به مشهد، ساده تر از برگشت است. پس مهم است که در مسیرهای پرتردد، خرید بلیط قطار را زودتر از موعد موردنظر انجام دهید.

منتظر روزهای آخر نباشید، بلیط قطار مثل هواپیما نیست که به مرور ارزان‌تر بشود. و هر چه به روزهای آخر سفر نزدیک بشوید، تقاضا برای خرید بلیط قطار بالاتر هم می‌رود. بنابراین به امید روزهای آخر، وقتتان را هدر ندهید. اگر فکر می‌کنید که بلیط برای برگشت پیدا نمی‌کنید، برای سفرتان استراتژی برگشت داشته باشید.

 

برای غذا خوردن چه فکری بکنیم؟

همه قطارها، از پایین ترین کلاس تا بالاترین آنها، رستوران دارند. خیلی احتمال پایینی است که در یک قطار، رستوران وجود نداشته باشد. بنابراین الزامی برای همراه داشتن غذا، یا نگرانی بابت زمان غذا خوردن نداشته باشید. قطارهای لوکس، مانند قطار فدک، پلوز سبز، قطار زندگی و…. دارای سرویس رایگان ناهار و شام نیز هستند. این قطارها برای وعده صبحانه و عصرانه هم برنامه دارند. غذاهای قطارهای چهار و پنج ستاره، مناسب سفر هستند و سلامتی مسافران را در نظر گرفته اند. غذاها در همان قطار گرم می‌شوند و دمای مناسبی هنگام سرو شدن دارند. بنابراین با توجه به نوع قطار، وعده غذایی خودتان را در نظر بگیرید.

 

چه وسایلی همراه داشته باشیم

قطارها مخزن بزرگی برای قرار دادن ساک‌های مسافرتی دارند. اما نیاز نیست برای سفر با قطار، وسایلی مانند پتو، بالش، گردنی، و… را همراه خود بیاورید. همه این وسایل، با روکش تمیز و شسته شده، در اختیار شما قرارداده می‌شوند. آب معدنی و نوشیدنی‌های دیگر در قطار موجود است. در طول سفر، می‌توانید به راحتی از سرویس‌های بهداشتی استفاده کنید.

برای سرگرمی، در قطارها فیلم و موزیک‌های مناسب در نظر گرفته شده است. کوپه‌های چهارنفره لوکس، دارای مانیتور هستند، هدفون در اختیار مسافرین قرار می‌گیرد و می‌توانید به اندازه کافی از آنها استفاده کنید. قطارهای پنج ستاره، حوله گرم و صابون برای شستشو نیز در اختیارتان قرار می‌دهند. برای سفر با قطار، نیاز به تجهیزات زیادی در طول سفر ندارید.

 

اتصال ساده به برق

یکی از دلایل انتخاب قطار برای سفر، امکان استفاده از برق است. اگر گوشی یا لپ تاپ همراه خود دارید، می‌توانید از پریز برق موجود در کوپه قطار استفاده کنید. بنابراین نه تنها می‌توانید از وسایل شخصی برای گذراندن وقت استفاده کنید، بلکه از خاموش شدن آنها نگرانی نخواهید داشت. این امکانات در همه قطارها موجود است.

بهتر است برای دیدن فیلم یا گوش دادن به موزیک، از هدفون استفاده کنید. این امکانات در قطارهای پنج ستاره وجود دارد. اما اگر با یک قطار اقتصادی تر سفر می‌کنید، حواستان به هدفون و سر و صدا باشد.

 

مزاحم دیگران نشویم

 

توصیه‌هایی برای سفر با قطار

 

در قطارهایی که کوپه‌های آنها چهار نفره است، میزان سکوت و آرامش در محیط بیشتر است. دیوارها محکم‎تر و سالن خلوت‌تر است. اما در کوپه‌های شش نفره، این موضوع برعکس است. بنابراین لازم است که در طول سفر، حقوق دیگر مسافران را رعایت کنیم. مسیر طولانی باعث می‌شود که نیاز به خوابیدن و استراحت کردن، بیشتر باشد. بنابراین اگر مزاحم خواب دیگران بشویم، مزیت اصلی قطار را از آنها گرفته ایم.

البته اگر واقعا، خواب سبکی دارید، حتماً سراغ کوپه‌های چهارنفره بروید که سالن‌های آنها، بزرگتر و تعداد مسافران آنها در یک واگن کمتر است. در این صورت، احتمال این که یک خانواده پرجمعیت در کوپه بغلی شما باشند، کمتر خواهد بود. اگر به نور حساس هستید، چشم بند خواب یادتان نرود. البته در بعضی از قطارها، به شما چشم بند خواب نیز داده می‌شود. اما همراه داشتنش، ضرری ندارد.

 

با توجه به آنچه گفته شد خرید بلیط قطار نقطه آغازی برای یک سفر خوشایند است به شرطی که برخی اصول را رعایت کنید تا هم به خودتان خوش بگذرد و هم به همسفرانتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *